Hard Dog Race Wild – Kutyakemény idők vannak
A Hard Dog Race (HDR), a kutyás akadályfutás kutyák és gazdáik közös küzdelméről, egymásba vetett bizalmáról szól. Futás, kihívás, rengeteg sár és víz – ezek, és a saját határaink legyőzése -, erről szól a HDR. A HDR egyesíti a kutyás futásokat és az embereknek szánt akadálypályás versenyeket, és ebben a formában egyedülálló és nagyon izgalmas.
„Hat láb, két szív, egy büszkeség”
Ez a verseny azoknak érdekes, akik az életüket a kutyájuk nélkül nem tudják elképzelni. Itt csak az a páros sikeres, ahol ember és kutya feltétel nélkül bízik egymásban, és számíthatnak egymásra. Enélkül „csak” egy verseny lenne a HDR… a szív, a lélek és a büszkeség – vagyis a lényeg – hiányozna belőle. Akik nemcsak győzni akarnak, hanem magukat és a kutyájukat is szeretnék jobban megismerni, a kapcsolatukat ápolni, azok a lehető legjobb helyen vannak a HDR-en. Az biztos, hogy aki elhagyja a startot, a célnál már nem ugyanaz az ember. Hogy mi történik vele a két pont közti 12 kilométer és 22 akadály során? Minden egyes akadálynál nyer. Legyőzi magát. A határait. A félelmeit. A gyengeségeit. Itt beleugrasz nyakig a sárba, és ott akkor is felmész az emelkedőn, amikor már égnek az izmaid az erőlködéstől. Cipelsz súlyt, és megtapasztalod, hogy saját magadat is elbírod, és többször „lemész kutyába” is. A célnál pedig azt érzed, hogy olyat vittél véghez, amiről talán nem is gondoltad, hogy fizikailag és lelkileg képes vagy rá. Az időeredménytől, a helyezéstől teljesen függetlenül.
Milyen kutyák versenyezhettek?
A versenyen bármilyen fajtájú és méretű kutya részt vehetett, de csak akkor, ha elmúlt 12 hónapos, be van oltva, van chipje, féreghajtott, egészséges és szocializált. A biztonság nagyon fontos szerepet játszott, hiszen rengeteg különböző vérmérsékletű kutya gyűlt össze egy helyen, ezért a póráz mindenkinek kötelező volt, a hám pedig nagyon ajánlott, hiszen a kutyák sokkal könnyebben és biztosabban mozognak benne. Aki a mozgásszabadságot is kiemelten fontosnak tartotta – nem utolsó szempont egy ilyen megmérettetésen -, az a Julius-K9® kutyahámjai mellett tette le a voksát.
Mire jó ez az egész?
A közös eredményeken, a sportoláson, a versenyzésen túl a HDR a felelős kutyatartás népszerűsítéséről és a kutyatartási kultúra fejlesztéséről is szól: ember és kutya szoros együttműködésén, az egymástól való tanuláson keresztül a verseny azt hivatott mindenkinek megmutatni, hogy a kutya nem „csak” egy állat – sokkal inkább társ, barát és családtag.
A HDR-en ott voltak az együttműködő önkéntes szervezetek is, például az Ebárvaház, A Tetovált Állatmentők, a Retriever Rescue és a NEO Magyar Segítőkutya Egyesület is. Akik nem versenyeztek, játékos és ismeretterjesztő programokon vehettek részt, és a HDR támogatóinak köszönhetően ingyenes szaktanácsadáson tudhattak meg még többet a kutyákról.
A verseny után
A szervezők sok kínlódást, örömöt, könnyeket ígértek – mindre láttunk példát. A sportoláson túl pedig egy hatalmas buli volt az egész, ami után valószínűleg nem fejfájással, hanem a „mindenem fáj” érzéssel ébredt, aki a kutyájával együtt végig futotta/ végig gyalogolta/ végig küzdötte mind a 12 000 métert.
A versenyt utoljára szervezték meg Piliscséven, a következő magyarországi futam már egy új, egyelőre meglepetéshelyszínen kap majd otthont.