Hogyan készüljünk fel egy vállműtétre?
Függetlenül attól, hogy rotátorköpeny-szindróma vagy más sérülés miatt szenvedünk vállfájdalomtól, a műtéti beavatkozások valószínűsége és/vagy a vállmozgás beszűkülése a kor előrehaladtával emelkedhet. A műtétek előtti, illetve azt követő rehabilitációs időszak alatt a fájdalom csökkentése elsődleges fontosságú.
Mit szerezzünk be a vállműtét előtt?
A hagyományos fájdalomcsillapítók és gyulladáscsökkentők mellett, illetve később azok teljes elhagyásával érdemes alkalmazni a különböző gyógynövény alapú készítményeket. Nagyon hatásos fájdalomcsillapítók lehetnek az eukaliptusz-, rozmaring-, mentol- és levendulatartalmú krémek és olajok. A minőségi gyógynövény-készítményeket gyártó cégek számos fájdalomcsillapító hatású krémet kínálnak erre az esetre. A vállműtétek után a fájdalom kiterjedhet a teljes kar, a lapocka, valamint a csuklyásizom és a nyak területére is. Ezért különösen az éjszakai pihenés előtt érdemes ezeket a testrészeket bekenni.
A vállműtétet követően az előrehajlás és gyakorlatilag minden felsőtestmozgás fájdalommal járhat. A gyógyulás mértéke egyenesen arányos azzal, hogy miként tudjuk ennek megfelelően kialakítani életterünket és a napi rutint. Egy hosszú nyelű cipőkanál, laza alsó- és felsőruházat, nyeles kefe vagy szivacs a mosakodáshoz, masszázslabda zsinórral és jégzselé betárolása a mélyhűtőbe, mind-mind alap dolgoknak minősülnek.
Hogyan kezeljük mi magunk a vállfájdalmat?
Fontos, hogy a fájdalom, illetve a gyulladások kiterjedését kövessük nyomon, térképezzük fel azok pontjait a teljes lapocka, váll, sőt alkar területén is, már a vállműtét előtt. Erre kiváló eszköz lehet egy masszázslabda, mely elfér a tenyerünkben, és amelynek könnyű kezelhetőségét egy, a labdán rögzített zsinór biztosítja. A falnak, irodaszéknek támaszkodva a felső testünk, csípőnk forgatásával könnyedén, a saját testsúlyunk töredékét használva nyomóerőnek, a fájdalmas pontokra helyezhetjük a masszázslabdát a hát, lapocka, váll területén. A JK9 masszázslabda közepesen kemény, így kíméletesen, de hatásosan tudjuk a vállfájdalmat csillapítani, ha az izomcsomókat átmasszírozzuk, illetve a fájdalmas pontokon a labdát néhány percig nyomva tartjuk. A fájdalmas izomcsomók stimulálása segíti a gyógyulást, csökkenti az állandó fájdalmat és segít a váll mozgástartományának növelésében. A masszázslabda zsinórját a vállunkon, nyakunkon átvetve, azt ellentétes karral megtartva, kényelmesen pozícionálhatjuk a kezelési helyet újra és újra.
A masszázslabdával történő kezelés után használjunk hűsítő gyógynövényes krémeket, hogy az átmozgatott izmok diszkomfort érzetét elkerüljük.
Segít-e a Bioptron lámpa a műtéti hegek kezelésében?
Friss műtéti hegek kezelése elsődlegesen a kezelőorvos által javasolt szerekkel javasolt. Mindemellett az egészségügyben a sebek gyógyítására immár több évtizeddel ezelőtt rendszeresített Bioptron lámpa szintén jó szolgálatot tehet.
A műtéti hegek, illetve a mélyebben fekvő izomszövetek bekeményedése egy természetes reakció, mely a masszázslabdával, Bioptron lámpával és egy soft laser lámpával együttesen jól oldható, kezelhető.
Segít-e a lágylézer készülék a váll gyógyulásában?
A masszázslabdával felkutatott izomfájdalomra és fájdalmas triggerpontokra tökéletes kezelési módszer lehet a lágylézer. Megfontolandó tehát egy soft laser készülék beszerzése, esetleg bérlése már a műtét előtt.
Ügyeljük arra, hogy kezelés során dugjuk át a csuklónkat a kézpánton, mert a „belealvás” miatt a lézerkészülék leeshet, sérülhet vagy sérülést okozhat.
Kerüljük el a készülék túlmelegedését.
Hogyan fogunk öltözködni vállműtét után?
Vállműtét előtt ne feledkezzünk meg a megfelelő, laza felsőruházat beszerzéséről sem. A műtött váll alatti szakaszon, függőlegesen érdemes szétvágnunk néhány pólót, mely két számmal is nagyobb lehet a tényleges pólóméretünknél. Így a váll mozgatása nélkül a pólót a műtött, adott pozícióban rögzített váll alatt magunk köré csavarhatjuk. Hasonló megoldást hűvös időjárás esetén a pulóverekkel is érdemes végrehajtanunk.
Öltözködésünket segítheti még egy hosszú cipőkanál, hiszen a kezdeti időszakban az előre hajolás is nagyon fájdalmas lehet.
Hogyan fogunk aludni vállműtét után?
Ha sehogy, az sem baj. Gondoljunk arra, hogy már túlvagyunk rajta, és minden nappal, héttel jobb lesz.
A műtét utáni néhány éjszaka gyomorvédő használata mellett szedett erős fájdalomcsillapítókkal válhat könnyebbé.
Az éjszakai vagy napközbeni pihenés és alvás esetére a vállunkat stabil helyzetben kell rögzíteni. Erre a célra, illetve állandó viseletre a szakorvosok is ajánlanak majd komplex karrögzítő eszközöket, melyek szinte minden használat során mutatnak majd hiányosságokat. Lényeges, hogy alkarunkat ne lógassuk, derékszögben felkötve fixáljuk, de kerüljük el a karunk mellkas ill. has irányába való befordulását még az éjszakai alvás során is. Tehát legoptimálisabb, ha a műtét utáni időszakban alkarunk a plafon felé fordul háton fekvés közben, és a rögzítő párnák, karfixálók ezt a pozíciót támogatják. Fekvő helyzetben a felkar némi alátámasztással kedvezőbb helyzetbe kerül, de a kísérleteink során ezt hamar megtapasztaljuk. Sokaknak a félig ülő alvópozíció a legmegfelelőbb és legfájdalommentesebb, akár heteken keresztül is.
A fekvő pozícióból való felkelést mindig előzze meg a lábak oldal irányban való kihelyezése az ágy mellé. Legyen kéznél éjszaka a hűsítő krém, illetve mind a soft laser, mind a Bioptron lámpa használata segíti a szervezet elernyedését, támogatja az elalvást.
Ne rögzítsük, ne tartsuk alkarunkat a hasunk felé fordítva a gyógytornász által javasolt időpontig, hanem a rögzítők segítségével a felsőtestünkkel egyirányban, előre felé fixáljuk. Nincsenek univerzális és tökéletes rögzítő eszközök a vállműtétek utáni időszakra. A beteg maga fogja látni, hogy számára milyen bélés, anyag, illetve méret a legkényelmesebb váll- és karrögzítő eszköz. Ezért már műtét előtt érdemes egy varrónő elérhetőségét beszerezni.
Kiemelném, hogy a szakképzett, vállrehabilitációban jártas gyógytornász segítsége nélkülözhetetlen a felépülés során. Különböző, otthon végezhető váll- és lapockatréning elsajátítása váljon elengedhetetlen részévé életünknek.
Hogyan közlekedjünk vállműtét után?
A recept egyszerű: Lassan!!
A legfontosabb annak elfogadása a gyógyulás alatt, hogy időre, és a vállunknak pihentetésre van szüksége.
Mindenképpen lassított üzemmódra, kíméletes mozdulatokra kell átállnunk legalább 3-6 hónapra.
Az ellentétes oldali karunk túlterhelése ilyenkor automatikus, ezért annak masszírozása, nyújtása és lazítása elengedhetetlen napi feladatunk a teljes gyógyulási idő alatt.
A lépcsők és nehezebb terepek hónapikig tartó elkerülése nem mindenki számára megoldható. Törekedjünk a megfontolt mozdulatokra való áttérésre, és a karunkat a megbotlás esetére rögzítsük alulról is, hogy azt felfelé rántani ne lehessen. A kartámasz pántját ne csak a nyakon, hanem az ellentétes vállon is vessük át, mert így jobb a teherelosztás. Sérült karunk súlya elhúzza a nyakat, terheli a csuklyásizmot, és féloldalasságunk sok járulékos fájdalmat is hozhat. Létkérdés tehát a gyógytorna, és a masszázslabdával történő kezelés.
El kell fogadjuk azt is, hogy sok feladatot nem fogunk tudni elvégezni huzamosabb ideig, és bizony le kell tenni olyan terheket, amiket eddig a vállunkon vittünk.
Ennek sikere is, mint sok minden más, fejben dől el. Szerencsés esetben a rehabilitáció alatt analizálni tudjuk a vállunkat ért traumákat, és megtaláljuk azokat a mozdulatokat, hétköznapi, rossz beidegződéseket, melyek a sérüléshez vezettek. Az átélt fájdalmak tanítani fognak, és olyan életvitel felé terelnek bennünket, melyben a vállunk jól működik majd.
Ha ilyen változásra, változtatásra nem állunk készen, akkor a váll újbóli sérülése lehet a következmény.
A betegség és a fájdalom minden esetben önismereti tréning is, melynek következményeként át kell szabnunk saját határainkat.
Kívánok mindenkinek sikeres utat a gyógyulásban.
Sebő Gyula